Polonijne pieczenie pierników

Skąd pomysł na pieczenie pierniczków??

Zapewne wszyscy wiedzą, że od dawien dawna Toruń słynie z wypiekania pysznych pierników, które zawdzięczają swój niepowtarzalny smak przyprawom korzennym oraz niewielkiej ilości miodu. Tradycja wypiekania tych unikalnych ciasteczek trwa już ponad 700 lat i w dalszym ciągu cieszy się niezmiennym powodzeniem, nie tylko wśród dzieci .

Co roku o tej porze spotykaliśmy się na Pikniku Polonijnym, gdzie gromadziły się całe polskie rodziny, by aktywnie spędzić czas podczas różnego rodzaju gier i zabaw integracyjnych.

W tym roku wyjątkowa sytuacja nie pozwoliła nam na spotkanie się w parku, jednak nie stanęło to na przeszkodzie we wspólnym spędzeniu tego radosnego czasu.

28 listopada uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zapoznali się z “Legendą o toruńskich piernikach”, po czym połączyli się wirtualnie na wielkim Polonijnym Pieczeniu Pierniczków. Całe rodziny z niecierpliwością czekały na godzinę 10, gdyż to właśnie o tej porze rozpoczęliśmy nasze “piernikowanie”.

Profesjonalną lekcję wypiekania ciasteczek przeprowadził dla nas sympatyczny Pan Marcin, tata Bianki z klasy 1B. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu, warsztaty pieczenia pierników przebiegły sprawnie i bezproblemowo. Pan Marcin był w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania naszych małych i dociekliwych “cukierników” oraz trochę starszych “łasuchów” .

W miłej i nieco gwarnej atmosferze przygotowaliśmy ciasto, lukier oraz udekorowaliśmy nasze pierniczki. Ugniatanie, wałkowanie oraz wycinanie przeróżnych kształtów ciasteczek wprawiło wszystkich w ciepłą i świąteczną atmosferę. A o to przecież chodziło!!

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi i gratulujemy odwagi!!!

Część tych przepięknych pierników zapewne znajdzie się wkrótce na naszych choinkach, a część zostawimy dla niezwykłego gościa, który odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci już 6 grudnia.

Z zapachem pierników kojarzą nam się grudniowe Święta Bożego Narodzenia, które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Pozostając w tej świątecznej tematyce, już teraz chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa do wspólnego obejrzenia spektaklu teatralnego pt. “Szopka babci Klary”, który zaplanowany jest na najbliższą sobotę. Szczegóły wkrótce!