Kapela góralska Corny Potok w Szkole Polskiej w Dubaju

 

 

 

29 października 2016 r. w Szkole Polskiej w Dubaju mieliśmy zaszczyt gościć górali z Beskidu Żywieckiego i Podhala. W ramach projektu Lecimy do Dubaju i Australii zagrali oni koncert dla naszej społeczności szkolnej, uświetniając rozpoczęcie obchodów 25-lecia istnienia Szkoły Polskiej w Dubaju.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pan Robert Rostek z Małżonką Bożeną oraz Konsul RP, Pani Anna Gawlik.

Kapela góralska Corny Potok istnieje od 2001 roku, a w obecnym składzie występuje od 2015 r. Ich repertuar to rodzima muzyka góralska Beskidu Żywieckiego i Podhala. Zespół gra na tradycyjnych dla tej muzyki instrumentach: skrzypcach, altówce, akordeonie i kontrabasie. W projekcie wziął udział sześcioosobowy skład: Barbara Motyka, Patrycja Skowronek, Łukasz Kupczak, Łukasz Miętus, Janusz Polak i Stanisław Dudek. Jak powiedzieli muzycy,  głównym celem projektu jest promowanie rodzimej kultury poprzez śpiew i granie. Podczas koncertu członkowie kapeli zaprezentowali głównie autorski repertuar, ale mieliśmy również okazję wspólnie wykonać dobrze znane Polakom piosenki biesiadne, takie jak Sokoły, Szła dzieweczka czy Gdybym miał gitarę. Wszyscy uczestnicy koncertu: uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście z entuzjazmem przyjęli kapelę i z przyjemnością wysłuchali przygotowanych przez nich piosenek, niejednokrotnie włączając się do wspólnego śpiewu. Nie obyło się bez bisów.

Po występie kapeli Pani Kierownik SPK, Mariola Cieślik podziękowała osobom, dzięki którym koncert mógł się odbyć. Szczególne podziękowania należą się Rodzinom, które przyjęły pod swój dach członków kapeli, Ambasadzie RP w Abu Zabi za sfinansowanie wypożyczenia kontrabasu i dofinansowania pobytu kapeli w Dubaju, Radzie Rodziców za zaangażowanie w organizację koncertu oraz Gronu Pedagogicznemu za przygotowanie poczęstunku dla zespołu w dniu występów.

Prócz koncertu uczniowie Szkoły Polskiej wzięli udział w warsztatach muzycznych przeprowadzonych przez członków kapeli.Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak nazywają się poszczególne elementy tradycyjnego stroju góralskiego, poznać instrumenty muzyczne kapeli, nauczyć się piosenki z ich repertuaru oraz wziąć udział w zabawach. Największy entuzjazm dzieci wywołała zabawa muzyczno- ruchowa z przyśpiewką „Hej”. Warsztaty zakończyły się wykonaniem pamiątkowych zdjęć klasowych z udziałem kapeli.

W tym wyjątkowym dniu uczniowie naszej Szkoły przyszli ubrani w stroje nawiązujące do tradycji ludowej lub symboliki polskiej. Część uczniów miała oryginalne stroje krakowskie, kaszubskie i góralskie. Członkowie zespołu docenili nasze zaangażowanie w ich specjalne przyjęcie, a stroje uczniów zrobiły na nich duże wrażenie. Po długim dniu występów zmęczona, ale wciąż radosna wokalistka kapeli Barbara Motyka powiedziała: Dzieci były pięknie ubrane, to nam się bardzo podobało. Zaimponowało nam to, że dalej kultywujecie polskość, nasze tradycje, obrzędy i kulturę. Sam fakt, że zaprosiliście kapelę góralską, jako element tradycji, folkloru. Jest to dla nas niesamowite, że tutaj, w dalekim świecie tradycja jest dalej propagowana i kultywowana.

Serdecznie dziękujemy kapeli góralskiej Corny Potok za wspaniały koncert oraz warsztaty muzyczne. Jesteśmy przekonani, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

https://www.youtube.com/watch?v=AX1uB7NI6Ds

https://www.youtube.com/watch?v=nIedczmehhw