Artyści Teatru Wielkiego w Szkole Polskiej w Dubaju

 

16 lutego 2018 r. w naszej Szkole odbył się koncert polskiej muzyki klasycznej pt. "Piękna nasza polska muzyka". Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznania twórczości polskich kompozytorów wykonywanej na najwyższym poziomie przez Artystów Teatru Wielkiego w Warszawie. Korzystając z faktu, że Artyści przebywali w Dubaju ze swoją trasą koncertową i tournee ze spektaklami „Aidy” Giuseppe Verdiego i „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego, zaproponowali oni naszej szkolnej społeczności dobroczynny koncert.

Naszymi Gośćmi byli:

Pani Anna Lubańska – mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego,

Pan Maciej Przestrzelski – skrzypce, koncertmistrz II skrzypiec Teatru Wielkiego i pedagog PZSM im. K. Szymanowskiego,

Pan  Artur Kasperek – fagot, I fagot Teatru Wielkiego i pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie,

Pan Tomasz Kirszling - trąbka, Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego,

Pani Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian, kameralistka, pedagog PZSM im. K. Szymanowskiego i były pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Koncert był w bardzo ciekawy sposób prowadzony przez Panią Martę Kirszling, która potrafiła zachęcić uczniów klas najmłodszych do uważnego słuchania i aktywnego uczestniczenia w koncercie.

Uczniowie i Rodzice mogli usłyszeć przykład kobiecego głosu operowego, instrumentu smyczkowego, instrumentu dętego drewnianego i blaszanego oraz instrumentu klawiszowego. Artyści nie tylko grali, ale również mieli mnóstwo ciekawych opowieści i zagadek muzycznych. Dodatkowo przygotowano prezentację multimedialną dotyczącą kompozytorów i instrumentów. 

Na początku wystąpił Pan Tomasz Kirszling, który zaprezentował instrument dęty blaszany, a mianowicie trąbkę. Usłyszeliśmy utwór Jana z Lublina, kompozytora doby renesansu, a potem „Polonez warszawski” Tadeusza Sygietyńskiego, a na końcu Pan Tomasz zagrał hejnał mariacki i hejnał warszawski.

Następnie usłyszeliśmy skrzypce i utwór Henryka Wieniawskego pt. „Obertas” zaprezentowany przez Pana Macieja Przestrzelskiego. Po tym wsłuchaliśmy się w piękny „Żal” Fryderyka Chopina w wykonaniu Pana Macieja Przestrzelskiego – skrzypce i Panią Monikę Polaczek-Przestrzelską – fortepian.

Uczniowie i Rodzice mieli też okazję usłyszeć wspaniały głos operowy - mezzosopran. Pani Anna Lubańska, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie zaśpiewała „Życzenie” Fryderyka Chopina i „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie wyróżniamy żeńskie i męskie głosy operowe.

Kolejnym instrumentem zaprezentowanym podczas koncertu był  instrument dęty drewniany, czyli fagot. Pan Artur Kasperek, fagocista zagrał uczniom utwór pt. „Taniec robota”.

Artyści w sposób lekki, dowcipny i atrakcyjny przedstawiali swoje opowieści o polskich kompozytorach i instrumentach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali występów i interaktywnie uczestniczyli w koncercie.

Pani Kierownik SPK w Dubaju, Mariola Cieślik wraz z uczniami serdecznie podziękowała Artystom za bezinteresowne obdarowanie nas swym wolnym czasem i talentem, podkreślając, że to niecodzienne wydarzenie zapisze się w historii Szkoły i na długo pozostanie w naszej pamięci.