100-lecie Odzyskania Niepodległości w Szkole Polskiej w Dubaju

W tym roku obchodzimy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. 11 listopada 1918 roku, nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów i nieistnienia na mapach Europy, znów stała się wolnym państwem. Pamięć o niej była cały czas żywa w sercach pokoleń Polaków, a wielu naszych przodków zginęło walcząc o jej nieodległość.

To wielkie i wspaniałe święto wszystkich Polaków uczciliśmy wspólnie w naszej Szkole uroczystą akademią, podczas której odbyły się finały szkolnych konkursów: VI Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. "Nasza Ojczyzna w poezji" i V Szkolnego Konkursu na Prezentację Multimedialną pt. "Polska droga do niepodległości". Rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Plastyczny pt. "Polska - moja Ojczyzna". Po raz trzeci współorganizatorem konkursów była Ambasada RP w Abu Zabi. Ponadto w tym szczególnym roku nagrody i dyplomy dla finalistów konkursów były finansowane w ramach rządowego projektu „Niepodległa”.

Szkolną uroczystość swą obecnością uświetniła Małżonka Ambasadora RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pani Bożena Rostek oraz Konsul RP, Pan Paweł Mączka.

Na początku zgromadzeni odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a uczniowie klasy IV i V, ubrani w piękne stroje, zatańczyli nasz narodowy taniec – polonez.

W konkursie recytatorskim wzięli udział wszyscy uczniowie klas: IV, V i VI szkoły podstawowej, którzy już w październiku przygotowali recytacje wierszy patriotycznych oraz wierszy wychwalających piękno ziemi ojczystej. Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum musieli wykazać się wiedzą historyczną, by przygotować prezentację multimedialną. Natomiast uczniowie klas najmłodszych popisali się swymi umiejętnościami plastycznymi, a ich prace pięknie ozdobiły scenę.

W ramach uroczystości wystąpili finaliści konkursu recytatorskiego oraz konkursu na prezentację multimedialną. Ci pierwsi dostarczyli nam wielu emocji i wrażeń, prezentując utwory poetyckie, a drudzy przypomnieli w atrakcyjnej formie wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów i gratulujemy zwycięzcom!

Jednym z punktów naszej uroczystej akademii było patriotyczne karaoke. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i goście wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Rozbrzmiewała „Rota”, „Piechota”, „Legiony”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku”.

W trakcie uroczystości przesłanie skierowane od Ambasadora RP Pana Roberta Rostka do społeczności naszej Szkoły odczytała Małżonka Ambasadora, Pani Bożena Rostek. W swoim przemówieniu Ambasador RP zwrócił uwagę, że rok 2018 jest szczególny zarówno dla Polski jak i dla Zjednoczonch Emiratów Arabskich. W tym roku obchodzone są setne urodziny założyciela ZEA, Szejka Zayeda Bin Sltana Al-Nahyana, Polska zaś znalazła się w gronie państw, które jako jedne z pierwszych uznały niepodległość państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na zakończenie Pani Kierownik Mariola Cieślik podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia szkolnej uroczystości.