Świętujemy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2016 r. w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Dubaju odbyła się akademia z okazji 225.   rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Hymnu Państwowego. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitała Kierownik Polskiej Szkoły w Dubaju, Pani Mariola Cieślik. Wśród gości znaleźli się także Konsul RP w Abu Zabi, Pan Andrzej Łysiak oraz Ambasador RP w latach 2011-2015, Pan Adam Krzymowski z Małżonką.

Zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani mgr Sylwii Pawlak. Najpierw wszyscy widzowie mogli przenieść się myślami do Ojczyzny, słuchając nastrojowych utworów muzycznych oraz oglądając fotografie przedstawiające polskie krajobrazy. Następnie na scenie pojawił się Duch Historii, który przypomniał, czym był maj w naszych dziejach. Uświadomił, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą, która regulowała podstawowe problemy społeczno-polityczne,  prawa i obowiązki obywateli oraz określała  zasady, na jakich miała się opierać władza państwa. Najważniejsze postanowienia tego dokumentu odczytał obecny na scenie król Stanisław August Poniatowski. Wraz z przedstawicielami ludności Warszawy nawoływał on także do zgody, która jest siłą narodu. Przedstawienie uświetniły tradycyjne pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru przy akompaniamencie pani mgr Marty Figarskiej oraz piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem".

Na zakończenie głos zabrał Konsul RP w Abu Zabi, który przywołał wszystkie majowe święta narodowe oraz odczytał list Ministra Spraw Zagranicznych z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Pan Andrzej Łysiak wkrótce kończy swoją misję konsularną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W imieniu całej społeczności szkolnej Pani Kierownik Mariola Cieślik podziękowała Panu Konsulowi za wspieranie działalności Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Dubaju.